Memorial Composite
High School (10–12)

Our Staff

Administrators
Jensen, Carolyn - Principal
Fisk, Marsie - Assistant Principal
Strangway, Rod - Assistant Principal
Wendel, Karen - Assistant Principal
Main Office
Litzenberger, Sandra - Head Secretary / Student Records Clerk
Campbell, Kerry - Secretary
Harper, Michelle - Secretary
McMillan, Bobbi-Jo - Secretary
Boot, Sharon - Academic Achievement Coordinator
Miller, Debra - Business Coordinator
Career & Technology Studies (CTS)
Hymanyk, Bill - Department Head
Clarke, Arthur - Construction
Gardner, Jessica - Cosmetology
Harrison, Ryan - Fabrication
Letts, Jim - Communication Technology
Lindstrom, Neil - Computer Science (Semester 1) & Video Broadcasting
Payne-Stecyk, Wendy - Foods
Richardson, Dylan - Mechanics
Stuckey, Troy - Business
English
Harrison, Carolyn - Department Head
McAllister, Analee
McPherson, Jody
Onysko, Jennifer
Salter, Geoffrey
Tokarsky, Kevin
Fine Arts
Hymanyk, Bill - Department Head / Art
Alexander, Erin - Music & Instrumental Music
Tokarsky, Kevin - Drama
Mathematics
Kaye, Elechia - Department Head
Fedorak, Darryl
Gee, Peter
McDougall, David
Normand, Mitchell
Ropert, Jennifer
Boleski, Robin - On Leave
Physical Education
Small, Amanda - Department Head / Physical Education / Wellness
Drolet, James - Physical Education
Greer, Craig - Physical Education / Athletic Coordinator
Schurack, Kevin - Physical Education
Thomas, Christina - Sports Medicine
Science
Jaspers-Fayer, Scott - Department Head
Campbell, Michelle
Fedorak, Darryl
Khan, Nabeel
Nero, Kiesha
O'Grady, Heather
Ropert, Simon
Second Languages
Cooke, Yuki - Japanese
McAllister, Analee - German
Salter, Geoffrey - French
Oshiki, Erika - Japanese (On Leave)
Social Studies
Guillaume, Charla Jo - Department Head
Alexander, Erin
Bridgeman, David
Kissel, Dawn
McGann, Ian
Tollestrup, Jon
Miscellaneous Departments
Cooke, Yuki - Yearbook / CALM
McGann, Ian - Innovation & Technology
Tokarsky, Kevin - Psychology
Oshiki, Erika - Yearbook / CALM (On Leave)
Student Services
Mohammed, Shireen - Counsellor
Porter, Marie - Counsellor
Scheidl, Janie - Counsellor
Marshall, Gord - School Resource Officer
Nuijens, Sharla - KAE / Work Experience / Registered Apprenticeship Program (RAP)
Sorenson, Wendy - Secretary
Library
Thomas, Laura - Library Technician
First Nations, M├ętis and Inuit (FNMI)
Traverse, Leanne - Indigenous Graduation Coach
Early Childhood Services
Foley, Brogan - Teacher
Weiss, Kimberley - Teacher
Forsyth, Carrie - Education Assistant
Hofstra, Julie - Education Assistant
Ludwig, Jenna - Education Assistant
Sargent, Amanda - Education Assistant
Diverse Learning Needs
Moisan, Janine - Inclusive Education Lead
Currie, Joy - LAWS Teacher
Tapankov, Nicole - LAWS Teacher
Brown, Chantal - Education Assistant
Druggett, Shelly - Education Assistant
Ennis, Pat - Education Assistant
Meachin, Elizabeth - Education Assistant
Schultz, Danielle - Education Assistant
Skow, Terry - Education Assistant
Smith, Laura - Education Assistant
Williams, Sheila - Education Assistant
Zawitkoski, Donna - Education Assistant
Custodians
Osborne, Guy - Head Custodian
Baguio, Rey
Humphrey, Margaret
Malley, Christopher
Stockley, Crystal